Nie jest tajemnicą, że praca w zgranej grupie przynosi najlepsze rezultaty, jednak nie każdy potrafi pracować w zespole. Co wpływa na efektywność całego teamu?

 

Poprawna komunikacja i kulturalne wyrażanie swojego zdania (nawet, gdy jest ono sprzeczne z poglądami innych osób) korzystnie wpływają na pracę i wydajność zespołu. Liczy się także wsparcie oraz sympatyczna atmosfera. Weźmy pod lupę czynniki, które mają decydujący wpływ na efektywność całego zespołu.

  1. Komunikacja

Nie bez powodu znalazła się na pierwszym miejscu. Prócz nieosądzania i nieobrażania współpracowników i mówienia jako “ja”, istotna jest także umiejętność słuchania. Zawsze warto korzystać z techniki poprawnej komunikacji, którą jest parafraza (powiedzenie własnymi słowami cudzej kwestii pomaga osiągnąć pewność, że dwie osoby rozumieją się).

  1. Wsparcie

Zdarza się, że członek zespołu wcale nie działa na korzyść ogółu. Niektórzy myślą tylko o sobie. Niestety jest to czynnik zabijający efektywność. W teamie konieczne jest dzielenie się z innymi swoim doświadczeniem, mówienie, co nam się podoba, a co nie. Natomiast, gdy ktoś radzi sobie gorzej, reszta grupy powinna okazać mu wsparcie.

  1. Szczerość i zaufanie

W pracy w grupie nie można zatajać przed innymi istotnych informacji. Niewskazane są nadmierna podejrzliwość i bycie zarozumiałym, ponieważ takie postawy prowadzą prosto do konfliktów. W ich miejscu powinny pojawić się szczerość i wzajemne zaufanie.

  1. Atmosfera

Jeśli w zespole często dochodzi do kłótni, a jego członkowie za sobą nie przepadają, nikt nie ma motywacji do pracy nad wspólnymi obowiązkami. Prawidłowe relacje pomagają w osiągnięciu sukcesu, dlatego, gdy tylko pojawiają się pierwsze spięcia, warto, żeby osoby, na których linii iskrzy, usiadły naprzeciw siebie i spróbowały się dogadać.

  1. Zbiorowa odpowiedzialność

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jeśli cały zespół pracuje nad jednym projektem, ponosi za niego odpowiedzialność zbiorową. Sukces albo porażkę odnoszą wszyscy po równo.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

5 rzeczy, które warto zrobić w trakcie stażu

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora