Jeśli jesteś fanem wina, na pewno o uszy obił Ci się termin “enoturystyka”, a jeśli nie,warto byś przyjrzał się mu uważniej. Jest to forma turystki skoncentrowana na odwiedzaniu miejsc związanych z winem. Tak się składa, że mamy w Polsce kilka winnic, które stoją otworem dla zwiedzających.

 

Pijemy coraz więcej wina i poświęcamy mu o wiele czasu – nie tylko na wybór i delektowanie się jego smakiem, w Polsce powstaje coraz więcej winnic! Jest ich już 150 i mają od kilku arów do kilkudziesięciu hektarów, a niektóre z nich są otwarte dla turystów. Można w nich zatrzymać się na kilka dni i wziąć udział w biesiadach, zbieraniu latorośli i odpoczywać. Gdzie szukać takich miejsc?

  1. Winnica Sandomierska, Dwikozy niedaleko Sandomierza

Choć ciężko w to uwierzyć, historia tego miejsca sięga roku 1937. Dzisiaj winnica zajmuje 1,5 ha, a jej właściciele zapraszają na degustację wina Sandomirus oraz spotkania, podczas których można poznać dzieje tego trunku na Sandomierszczyźnie. Co ciekawe, przekazywane są także informacje na temat prowadzenia winiarskiego biznesu. Winnica dysponuje również małą bazą noclegową.

  1. Sztukówka, Frysztak obok Jasła

Położona na nasłonecznionym stoku winnica przyciąga możliwością zwiedzania, degustacją win i przekąsek. Spotkania odbywają się w altanie, z której rozpościera się widok na Pogórze Strzyżowskie.

  1. Winnica Turnau, Baniewice niedaleko Szczecina

Wyobraźcie sobie odnowiony XIX-wieczny budynek, który otacza 28 hektarów winnicy. Prócz klasycznego wina, można tu napić się też tego lodowego produkowanego z zamarzniętych owoców, a w planach jest także produkcja wina musującego! Winnicę można zwiedzać – prócz spaceru przewidziana jest także degustacja. Istnieje możliwość noclegu.

  1. Stara Winna Góra, Górzykowo obok Zielonej Góry

Miejsce, w którym nie zegar, a fazy rozwoju winorośli i cykl dojrzewania wina wyznaczają czas. Turyści mogą liczyć nie tylko na zwiedzanie miejsca, ale także na udział w prelekcji na temat winiarstwa. Degustacja i zwiedzanie to nie jedyne atrakcje, zwiedzający mogą również wykupić nocleg w Winnym Dworku i zażyć zabiegów winoterapii.

  1. Winnica Jaworek, Miękinia obok Wrocławia

Zabudowania z XVII wieku otoczone winnicą. Właściciele placówki zapraszają na zwiedzanie, degustację, nocleg oraz poczęstunek.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Co zobaczyć na Sardynii?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora