19 May, 2019

Czy liczba wysłanych CV ma znaczenie?

  1. Czy liczba wysłanych CV ma znaczenie?

Wysyłasz jedno CV za drugim, a telefon wciąż milczy? Ile zgłoszeń trzeba wysłać, by w końcu ktoś zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Niestety nie istnieje odpowiedź na to pytanie, ale jest inny sposób zwiększający Twoje szanse na znalezienie nowej pracy.

 

Chcesz zmienić miejsce zatrudnienia i masowo wysyłasz swoje CV, jednak rekruter nie dzwoni? Dzisiejszy pracownik musi wykazać się sprytem i choć najłatwiej byłoby wysyłać tę samą aplikację na różne ogłoszenia, dzisiejszy rynek pracy nie pozwala na pójście na łatwiznę.

Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Najczęstszymi powodami, przez które rekruter odrzuca zgłoszenia są brak kwalifikacji, brak doświadczenia, nieczytelne CV i podawanie nieistotnych informacji. Z dokumentów należy wyeliminować wszelkie literówki oraz dane jak podstawówka czy studia, które rzuciliśmy po roku.

Kolejnym krokiem jest personalizacja CV. Co to oznacza? Jeśli podoba Ci się ogłoszenie o pracę, zobacz jakie umiejętności są wymagane. Może je posiadasz, ale akurat nie zawarłeś ich w swoim podaniu? Specjaliści są zdania, że na każde ogłoszenie, kandydat powinien pisać osobne zgłoszenie. Oczywiście nie chodzi o to, by kłamać i deklarować posiadanie umiejętności, których tak naprawdę się nie ma. Wszystkie informacje muszą być zgodne z prawdą.

Pamiętaj też o wybraniu czytelnej czcionki, profesjonalnym zdjęciu, poprawności językowej i wyjustowaniu tekstu.

Jeśli rekruter nie odezwał się na Twoje zgłoszenie, zawsze warto poprosić o feedback. Choć nigdy nie masz pewności, że dostaniesz odpowiedź, warto zaryzykować. Przy odrobinie szczęścia dowiesz się, co powinieneś poprawić.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

Google zrezygnowało z tych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Były zbyt trudne!

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora