Powoli trzeba zacząć rozglądać się za zimnymi, orzeźwiającymi napojami, które staną się nieodłącznym elementem każdego upalnego dnia. Podawaliśmy już Wam przepis na mrożone kakao, kawę, a teraz pora sięgnąć po klasyk w postaci mrożonej herbaty. Oczywiście nie tej z butelki, a własnoręcznie przygotowanej.

 

Spożywanie większej ilości napojów jest konieczne w letnie dni w celu uniknięcia odwodnienia. Jeśli nie chcemy wlewać w siebie tylko wody, pomocna okaże się mrożona herbata, a fakt, że latem dostępne są pyszne owoce, doda jej smaku.

Jak ją przyrządzić? W wielkim skrócie: herbatę zalewamy małą ilością gorącej wody, zaparzamy ją 5 minut, uzupełniamy dzbanek zimną wodą, kostkami lodu i owocami.

Recepturę znamy, to przejdźmy do smakowych wariacji.

  1. Mrożona herbata cytrynowo-imbirowa

Przygotuj 2 torebki lub 4 łyżeczki czarnej sypanej herbaty, 400 ml wody, sok z jednej cytryny, kilka plasterków imbiru i miód. Zaczynamy od parzenia herbaty. W dzbanku umieszczamy lód, dodajemy herbatę, wodę, cytrynę, imbir i na samym końcu miód. Mieszamy. Można ozdobić listkami mięty.

  1. Owocowa

Przygotuj 2 torebki lub 4 łyżeczki czarnej sypanej herbaty, 400 ml wody, garść malin, borówek i truskawek. Postępuj analogicznie jak powyżej.

  1. Brzoskwiniowo-morelowa

Przygotuj 2 torebki lub 4 łyżeczki czarnej sypanej herbaty, 400 ml wody, kilka pociętych w cząstki brzoskwiń i morel. Postępuj analogicznie jak powyżej.

  1. Earl grey

Przygotuj 2 torebki lub 4 łyżeczki herbaty earl grey, kilka plasterków cytryny, kawałek brzoskwini i łyżkę miodu. Postępuj analogicznie jak powyżej.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

W Europie powstaje pierwszy rejon zero waste

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora