Jeśli kompletnie nie odcinamy się od pracy, nie wyłączamy telefonu i skrzynki mailowej, ciężko jest nam uciec od myśli krążących wokół biura. Jednak jest kilka sztuczek, które pomogą Ci odpocząć od pracy bez konieczności udawania się na kilkudniowy lub dłuższy urlop.

 

Wielu pracowników uczucia prawdziwego odpoczynku doznaje dopiero wówczas, gdy wyjeżdża na urlop. Im dłuższy, tym lepszy. Okazuje się, że zwykły weekend wcale nie jest dla nich równoznaczny z relaksem, ponieważ ich tydzień wypełniony jest różnymi obowiązkami i aktywnościami. I nagle okazuje się, że nici z całodniowego nicnierobienia na kanapie, bowiem mieszkanie trzeba posprzątać, zrobić pranie itd. Kolejna sprawa to nasze myśli krążące wokół pracy. Znajdą się i tacy, którzy przemycą jej odrobinę nawet na weekend.

Jak zatem odpoczywać? Po pierwsze należy pozbyć się przekonania, że każde nasze działanie musi mieć cel, albo jeszcze inaczej, musimy nadać naszym zachowaniom nowego celu. Np. jeśli wychodzisz z założenia, że leżenie bez ruchu jest wyrazem lenistwa i marnowania życia, zacznij myśleć o tym, że jest to odpoczynek. Należy wykształcić w sobie odpowiednią postawę np. w sytuacji, gdy wylegujesz się cały dzień na kanapie, wspieraj się myślą, że jest to sposób na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne!

Psycholodzy proponują, by zapracowane osoby, którym brak relaksu odbija się na zdrowiu, wykształciły w sobie nawyki sprzyjające odpoczynkowi w postaci leniwych niedziel będących dla naszego organizmu przyjemnością i regeneracją w czystej postaci. Mogą to być spacery, całodniowe seanse filmowe czy serialowe lub czytanie książki.

Podsumowując, kluczem do odpoczynku jest wyzbycie się przekonania, że nicnierobienie jest marnowaniem czasu i zastąpienie go myślą, że to nagroda, która nam się należy.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Najdroższy kebab na świecie

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora