Była jesień pełna gorącej czekolady, zima pachnąca bombardino i egg noggiem, a teraz przychodzi pora lata, w której rządzi mrożona kawa. Jak ją przyrządzić?

 

Kawa będąca błogosławieństwem dla ludzkości, pozwala pić się zarówno na ciepło, gorąco jak i na zimno. I oto właśnie nadchodzi pora roku, w której frappe leje się litrami niczym jego klasyczna wersja. Jest to idealny napój zarówno na spotkania ze znajomymi, jak do sączenia na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Jak go zrobić? Podajemy dwa przepisy – klasyczny i z kokosową nutką.

Leci klasyczna ice coffe. Przygotuj 50 ml mocnej kawy (espresso mile widziane), kilka kostek lodu, 100 ml zimnego mleka, bitą śmietanę i gałkę lodów waniliowych. Zaczynamy od umieszczenia kostek lodu w wysokiej, najlepiej przezroczystej, szklance. Następnie wlewamy do niej zimne mleko i zanurzamy w nim łyżeczkę (wypukłą stroną ku górze). Wlewamy po niej cienkim strumyczkiem kawę. Taki zabieg zapewni nam dwie warstwy napoju. Następnie dodajemy gałkę lodów i bitą śmietanę.

Do przygotowania kokosowego frappe potrzebujesz espresso, kilka kostek lodu, 150 ml mleka kokosowego i kostkę mlecznej czekolady. Ponownie zaczynamy od napełnienia szklanki kostkami lodu i wlewamy do niej zimne mleko kokosowe. Następnie dodajemy do niego espresso. Posypujemy startą kosteczką czekolady. Delektujemy się smakiem kokosowego frappe.

By podkreślić kokosową nutę możemy również dodać gałkę lodów kokosowych. Jeśli natomiast zależy nam na efekcie wizualnym, przed włożeniem kostek lodu do szklanki, jej brzegi można potrzeć połówką cytryny i zanurzyć we wiórkach kokosowych.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Trening daje więcej szczęścia niż pieniądze?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora