Wielkanoc nie ma prawa odbyć się bez dwóch produktów – majonezu i czekoladowych jajek. Teraz Heinz idzie o krok dalej i zamyka w jednym słoiku magię świąt Wielkiej Nocy. Pytanie brzmi:  “Czy da rade to zjeść? “.

 

Nie tylko IKEA wpadła na genialny pomysł wyprodukowania świątecznego gadżetu, którym jest czekoladowy królik do składania. Teraz swoją wielkanocną propozycję wypuszcza Heinz i choć brzmi ona jak żart z okazji Prima Aprilis, wcale nim nie jest. Panie i panowie, a co powiecie na majonez o smaku czekoladowych jajek? Oto Heinz Creme Egg Mayo.

“Majolada”, bo tak został ochrzczony czekoladowy majonez, ma gęstszą konsystencję od swojego prototypu. Produkt powstał ze współpracą z marką Cadbury i wierząc tym, którzy mieli okazję go spróbować, smakuje po prostu jak czekoladowe jajka.

Szybko pojawia się jednak pytanie, do czego można użyć tego specyfiku? Do jajek? Jako masła do chałki? A może po prostu jeść łyżeczką prosto ze słoika?

Przypomnijmy, że nowe dziwne smaki klasycznych produktów spożywczych nie powinny dzisiaj nikogo dziwić. Zeszłego lata mieliśmy prawdziwe zatrzęsienie smaków lodów – przy czym pojawiły się również te majonezowe. Nieco smaczniejsze wariacje dotyczyły batoników oraz popularnych drinków alkoholowych. Za to najodważniejsi konsumenci mogli spróbować nawet gałki o smaku diabła, zrobionej z tak pikantnych papryczek, że zakup jednej porcji wymagał pisemnej zgody kupującego.

Wracając do majonezu o smaku czekoladowych jajek – jacyś chętni? Z czym podalibyście ten nietypowy wielkanocny produkt?

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Wchodzi nowa gra z rozszerzoną rzeczywistością – Harry Potter: Wizards Unite

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora