Pracownik, który chce rzucić swoją aktualną pracę i przejść do innej firmy zwykle nie jest zbytnio wylewny w tym temacie. Nawet jeśli bierze udział w rekrutacji, zachowuje to dla siebie. Tymczasem pracodawcy uważani za najlepszych na świecie, zachęcają, by o swoich planach informować przełożonego. Odważne, ale czy sensowne?

 

Na interesujące informacje można natknąć się na stronie Netfliksa. Streamingowy gigant uchodzi za jednego z lepszych pracodawców na świecie i znany jest ze swojej kultury organizacyjnej sprowadzającej się do wolności i odpowiedzialności.

W każdym razie, na stronie giganta VoD przeczytamy, że pracodawca uznaje, że uczestniczenie pracowników w innych rekrutacjach jest zdrowym objawem i zachęca się takie osoby do rozmowy z menagerami o tym, czego nauczył ich ten proces.

Zdziwieni? Patty McCord, były chief talent officer w Netfliksie, powiedział w rozmowie z amerykańskim Business Insiderem, że taka sytuacja niesie wiele korzyści dla obu stron – pracownikowi pomaga określić jego cele zawodowe i sprawić, że doceni aktualnego pracodawcę, dla zatrudniającego jest to natomiast okazja do poznania słabych stron firmy, które zmuszają pracowników do poszukiwania lepszych opcji na rynku zatrudnienia.

Ryan Bonnici, chief marketing officer w G2 Crowd, wręcz zachęca do uczestnictwa w rekrutacjach i jest zdania, że taki zabieg nawet pozwala firmie na zatrzymanie najlepszych pracowników. Jeśli odchodzi dobry specjalista, wówczas będzie szczerze opowiadał o swoich doświadczeniach, a jeśli będzie mówił o nich pozytywnie, może nawet przynieść korzyści firmie. Co więcej, odejście dobrego pracownika na jeszcze lepsze stanowisko podnosi prestiż firmy, z którą właśnie się pożegnał.

Wiele amerykańskich firm, gdy dowiaduje się o tym, że dana osoba chce zmienić pracodawcę, nawet pomaga jej w poszukiwaniach – robi tak choćby Facebook.

Jeśli jednak pracodawca chce zatrzymać u siebie pracowników, powinien stworzyć dla nich satysfakcjonującą ścieżkę kariery. Niestety, w Polsce taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko…

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

Jak odejść z pracy, którą lubisz?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora