14 April, 2019

Wodoodporne książki coraz bliżej

  1. Wodoodporne książki coraz bliżej

Miłośnicy czytania książek w wannie mogą poczuć się usatysfakcjonowani. Jak donoszą francuskie media, w tamtym kraju wydane zostaną wodoodporne książki. Kiedy to się stanie i czy dotrą one także do Polski. Mamy szczerą nadzieję, że tak!

 

Mimo, że niektórzy na myśl o czytaniu książek w wannie wyrażają wyraźną dezaprobatę – bo w czasie czytania woda robi się zimna, woda pomarszczona, a książka po prostu mokra ten „styl” czytania ma ogromne grono zwolenników. Przecież relaks z książką w wannie, ze spokojną muzyką w tle i kubkiem ulubionej herbaty obok może być naprawdę przyjemny.

Pracownicy francuskiego wydawnictwa Adespote są zdecydowanie zwolennikami czytania książek w wannie, dlatego wpadli na pomysł wydania kolekcji książek wodoodpornych.

Jakie książki zostaną wydane w takim formacie? Jeszcze nie wiadomo, wiadomo jednak, że do ich produkcji wykorzystany będzie specjalny papier. Kartki książek nie będą laminowane, ani plastikowo-gumowe, jak to bywa w przypadku książek dla dzieci. Można, więc liczyć na prawdziwą wygodę czytania w wannie.

Co ciekawe, Adespote swoją wodoodporną ofertę nazywa pierwszymi prawdziwymi książkami.  Wydawnictwu bardzo zależy, aby produkty, jak tworzy były ekologicznie i w stu procentach biodegradowalnie. Papier zastąpiono więc…kamieniem. I jak się okazuje nie jest to wcale nowatorskie rozwiązanie, ponieważ w Azji, właśnie z kamienia zrobiona jest większość podręczników. Jednak na Starym Kontynencie ta technika nie jest jeszcze zbyt popularna, a Adespote jest prekursorem tej techniki na naszym, europejskim rynku.

Autorką całego pomysłu jest pisarka, artystka i reżyserka filmowa Manuela Morgiana, która, jak sama przyznaje jest ogromną miłośniczką czytania książek w wannie i nad morzem, i bardzo nie lubi gdy nieumyślnie zamoczone strony pęczniały – po prostu się niszczyły, przez co ciężko jest doczytać całą historię.

Wodoodporne książki zadebiutowały 15 marca na Targach Książki w Paryżu i zrobiły tam ogromną furorę! Pierwszym egzemplarzem był tom z dwoma opowiadaniami o takim samym tytule – „Powódź”, autorstwa Emila Zoli i Jewgienija Zamiatina. Cena jednej wodoodpornej książki to 25 dolarów.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Kultura:

Raper promujący treści chrześcijańskie z kolejnym koncertem w Rzeszowie – relacja z występu Tau

Autor artykułu

Agnieszka Głowacka

Wszystkie wpisy autora