Staż jest szansą nie tylko na zgłębienie wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu, ale i możliwością zdobycia posady. Co warto zrobić w jego trakcie, by wykorzystać każdą okazję do nauki?

 

Choć wielu z nas nie wychodzi poza jedno skojarzenie ze stażem, czyli poza parzenie kawy, prawda jest taka, że odbyte praktyki nie tylko wzbogacają nasze CV, ale także i doświadczenie. Jak wykorzystać staż, by stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy?

1.Nie unikaj specjalistów, a wchodź z nimi w interakcje

Staż to okazja, żeby zyskać znajomości w branży, które mogą w przyszłości nie tylko obrócić się w zyskanie pracy, ale i w możliwość wymieniania porad i doświadczeń.

2.Proś o informacje zwrotne

Jeśli chcesz być specjalistą w swojej dziedzinie, musisz wiedzieć, co robisz źle. Feedback jest przydatny zwłaszcza w przypadkach, kiedy rozpoczynamy pracę.

3.Pytaj

Dzięki zadawaniu pytań, pogłębiamy swoją wiedzę oraz wykazujemy zaangażowanie i zainteresowanie pracą. Stażyści to osoby, które dopiero co uczą się swojego zawodu, dlatego poznawanie go poprzez rozmowy z bardziej doświadczonymi pracownikami wydaje się być idealnym sposobem uzupełnienia swojej wiedzy.

4.Bierz udział w projektach

Staż może być czasem obserwacji zawodu albo jego praktycznym uczeniem się. Warto wychodzić z inicjatywą i podejmować wyzwania, a nie unikać aktywności z powodu braku doświadczenia i lęku przed nieznanym. Jest to też jedyny moment w karierze, w którym błędy zostają wybaczone.

5.Sprawdź, czy odnajdziesz się w kulturze organizacyjnej firmy

Staż nie determinuje Twojego przyszłego stanowiska, a daje możliwość zorientowania się, czy praca w wymiarze 8 godzin dziennie jest dla Ciebie. Wielu pracowników woli bardziej nowoczesny model zarabiania i rezygnuje z klasycznego etatu. Staż daje możliwość wybadania własnych preferencji.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

Jak najlepsze firmy na świecie motywują pracowników?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora