1 April, 2019

Taką kawę będziemy pić tego lata

  1. Taką kawę będziemy pić tego lata

Kiedy latte staje się passe, nawet to zrobione na mleku sojowym, do akcji wkraczają jeszcze nowsze sposoby podawania kawy. Jakie trendy będą modne tego lata? Spróbujcie tego.

 

Mimo że naukowcy biją na alarm i ostrzegają przed tym, że na świecie może zabraknąć kawy, jej konsumenci nie wydają się być przejęci tą informacją i prześcigają się w coraz to nowszych sposobach serwowania tego pobudzającego napoju. Jakie kawowe trendy wchodzą do mody?

  1. Picie z własnego kubka

Tylko 0,25% jednorazowych kubków, w których serwowana jest kawa na wynos, trafia do recyklingu. Pozostałe plastikowe opakowania niestety zostają “utopione” w oceanach, a później zjadają je mieszkańcy wód. Wraz z powstaniem ekologicznych ruchów na świecie, modne stało się przychodzenie do kawiarni po kawę na wynos z własnym kubkiem. Kupujesz taniej, pijesz ekologicznie.

  1. Błękitne latte

Pamiętacie, jak pisaliśmy o prozdrowotnych właściwościach pudru z alg? Jego jedna łyżeczka dodana do kawy potrafi zmienić jej kolor na niebieski i dodaje jej silnych właściwości antyoksydacyjnych.

  1. A może z burakiem?

Jak nie niebieskie, to może różowe? Taki kolor kawa może zawdzięczać burakom. Wystarczy, że pozyskany z nich sok wymieszamy z gorącą wodą, olejem kokosowym, wodą różaną i pastą waniliową. Do takiej mieszanki dodajemy spienione mleko i oczywiście kawę, i gotowe.

  1. Kawa po wietnamsku

Kawa po wietnamsku brzmi zdecydowanie lepiej niż kawa z jajkiem, ale te dwie nazwy sprowadzają się do tego samego. Jednak niech nie odtrąca Was nazwa, taki rodzaj serwowania napoju może przypaść do gustu wszystkim łasuchom. Kawa po wietnamsku to nic innego niż nasz ulubiony napój z pianką powstałą z utartych z cukrem żółtek. Po naszemu – kawka z koglem moglem.

  1. Mleko dla każdego

Kawa z mlekiem, ale jakim? Idziemy o krok dalej, a w tyle zostawiamy mleczko migdałowe czy sojowe, nie wspominając już o klasycznym krowim. Teraz do kawy można dodać mleko owsiane, konopne, kokosowe, ryżowe, czy z nerkowców. Dzisiaj nie brakuje alternatyw.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Powrót rowerów miejskich do Rzeszowa

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora