26 March, 2019

Tajniki savoir-vivre w podróży

  1. Tajniki savoir-vivre w podróży

Podróżowanie najczęściej jest łatwe i przyjemne. Jednak gdy wyjeżdżamy do miejsc o innej kulturze niż nasza niektóre czynności i zwyczaje mogą przysporzyć sporo problemów. Czy wiesz jak trzymacz pałeczki w Wietnamie lub ile wypić herbaty w Turcji? Przed Wami tajniki savoir-vivre w podróży. Zapraszamy do lektury!

 

Jak pić herbatę w Turcji?

W Turcji, zaproszenia na herbatę sypą się na każdym kroku. Szklaneczek z herbatą można skosztować wszędzie – na dworcu, w sklepie z tkaninami, w barze czy w sklepie z pamiątkami. Jak jednak należy ją pić, aby nie urazić tubylców? Na pewno nie od razu do dna, ponieważ w Turcji nie chodzi o sam fakt picia herbaty, ale pretekst do rozmowy. Jeśli więc czaj wypijemy szybko, zostanie nam szybko dolana kolejna porcja – nie wypada, by szklanka gościa stała pusta.

Jak to jest z pałeczkami?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale kultura jedzenia pałeczkami w krajach azjatyckich może się bardzo różnić. Np. w Wietnamie kulturalne jedzenie pałeczkami polega na trzymaniu ich jak najwyżej, za same koniuszki. Trzymając je blisko spiczastych końców uchodzimy za źle wychowanych.

Hinduskie zwyczaje

Będąc w Indiach zapomnijmy o oblizywaniu palców! I choć w tamtejszej kuchni większość składników krojona jest na małe kawałki, tak, aby można je było na jeden raz wziąć do buzi, oblizywanie palców jest niestosowne. Ślina u Hindusów uchodzi za odpad, dlatego nawet jedząc banana nie odgryzają kolejnych kęsów, tylko ułamują je, a dopiero potem, ręką, wkładają sobie do ust.

Różnorodna Azja

Ponadto, także w Indiach nie należy pokazywać podeszwy buta, ponieważ traktowane jest jako obraza. Z kolei w Tajlandii za potraktowanie banknotu bez szacunku jest postrzegane jako zniewaga króla, ponieważ widnieje na nim wizerunek tamtejszego władcy właśnie. W Japonii nie należy wycierać publicznie nosa i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do czyjegoś domu w butach – lepiej zostawić je na progu.

A Wy, podróżując do innych krajów również spotkaliście się z zaskakującymi zwyczajami w nich panującymi?

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Co zobaczyć w Bratysławie?

Autor artykułu

Agnieszka Głowacka

Wszystkie wpisy autora