20 March, 2019

Co zobaczyć w Walencji?

  1. Co zobaczyć w Walencji?

Położona nad Morzem Śródziemnym w południowo-wschodniej części Hiszpanii Walencja jest miastem pełnym kontrastów, w którym stare budownictwo przeplata się z nowoczesnym. Znajdziecie tu zarówno średniowieczne zamki i wieże oraz obiekty architektoniczne w stylu modernistycznym i art deco.

 

Walencja to idealny cel turystyczny, prócz wielu zabytków, dostępu do Morza, przejezdni znajdą także mnóstwo restauracji serwujących potrawy lokalnej kuchni oraz warte uwagi muzea. Co zobaczyć w tym mieście?

  1. Place miejskie

“Plazas” i skwery w Hiszpanii to miejsca otoczone drzewami, pełne ścieżek, deptaków, dziedzińców i ławeczek, na których można odpocząć. Najsłynniejszy walencki plac to Plaza de la Reina, czyli “Plac Królowej” znajdujący się w Starym Mieście. Znajdziecie na nim Katedrę Santa Maria wybudowaną w miejscu dawnego meczetu, w której znajduje się Święty Graal, ale o tym za chwilę.

Niedaleko niego znajdziecie Plaza Redonda (Plac Okrągły). Jest to okrągły placyk otoczony ciekawymi sklepikami z galanterią i pamiątkami. Kolejnym jest Plaza Lope de Vega, gdzie można zobaczyć najmniejszy budynek w Europie.

  1. Katedra w Walencji i Święty Graal

Tak, święty Graal, bezcenna i zarazem wywołująca wiele kontrowersji relikwia znajduje się właśnie w Katedrze w Walencji, XIII-wiecznym zabytku łączącym styl romański, gotycki z neoklasycznym.

  1. Miasto Sztuki i Nauki

Pod tą nazwą kryje się kompleks budynków i futurystycznych instalacji stworzonych przez lokalnych architektów.

Santiago Calatrava i Félix Candela pracowali nad nim od 1998 roku. Obiekt umiejscowiony jest w korycie dawnej rzeki Turii. W jego skład wchodzi 6 różnych stref i budynków.

L’Hemisferic ma wyglądać jak ludzkie oko, a w jego środku mieści się kino. El Museu de les Ciencies Príncipe Felipe to Muzeum Nauki Księcia Filipa, L’Umbracle to park z modernistycznymi rzeźbami. L’Oceanografic to oceanarium, w którym można zobaczyć podwodny świat. W El Palau de les Arts Reina Sofía znajdują się teatr i opera. L’Agora jest najmłodszą częścią obiektu i stanowi ją arena sportowa w kształcie elipsy.

  1. Stare koryto rzeki Turia

Turia bierze swój początek w okolicznych górach i dzieli Walencję na dwie części. Gdy podczas ulewnych deszczy rzeka wylała i wystąpiła ze swojego koryta, centrum Walencji zostało zalane i w tym momencie zaczęto mówić o konieczności zmiany jej biegu. W osuszonym starym korycie rzeki powstały piękne Ogrody Turii. Znajdziecie je w samym centrum miasta, możecie je przebyć rowerem lub pieszo.

  1. Plac zabaw Guliver

Prawdziwy raj dla najmłodszych, w którym znajdują się przeróżne wymyślne atrakcje.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Pierwsza w Europie podwodna restauracja

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora