17 March, 2019

Co zobaczyć w Neapolu?

  1. Co zobaczyć w Neapolu?

Ciepłe słońce, zniszczone erupcją wulkanu starożytne miasto, Wezuwiusz i pyszne jedzenie to ułamek tego, co czeka turystów odwiedzających Neapol. Jedną z atrakcji jest oczywiście pyszna pizza!

 

Mówiąc o Neapolu nie można uciec od skojarzeń z Pompejami, Wezuwiuszem i pizzą neapolitańską. Skupmy się na tym nieziemskim daniu. Oryginalna pizza neapolitana to ciasto z sosem z pomidorów San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych Wezuwiusza i z serem z mleka krów wypasanych w Kampanii i Lazio. Wyróżnia się cienkim ciastem (nie więcej niż 3 mm) i krótkim czasem wypiekania w wysokiej temperaturze. Będąc w Neapolu grzechem jest jej niespróbowanie. A teraz z czystym sumieniem przejdźmy do zabytków:

  1. Pompeje

Pompeje to przepiękne historyczne miasteczko, które w 79 roku zostało całkowicie przykryte wulkanicznym pyłem. Ten zakonserwował starożytne budynki na tyle, że do dzisiaj można podziwiać ich ruiny.

  1. Pałac Królewski

Choć z zewnątrz wygląda jak stary budynek urzędniczy, jego wnętrze powala na kolana. Dominują w nim rozmach i przepych świadczące o tym, że wybudowany został dla królów i magnatów.

  1. Zamek Nuovo

Zamek Nuovo powstał w XIII wieku z rozkazu Karola I Andegaweńskiego, który przeniósł stolicę Włoch z Palermo do Neapolu. Władca uznał, że poprzednia królewska twierdza jest niegodną monarchy rezydencją i kazał zbudować nową. Dzisiaj w jego murach mieści się  Muzeum Civico.

  1. Wulkan Wezuwiusz

Jeden z 5 najniebezpieczniejszych wulkanów świata przyciąga turystów z ogromną i zadziwiającą mocą. Na jego stokach rosną unikatowe gatunki roślin, co przyczyniło się do objęcia terenów parkiem narodowym.

  1. Katakumby San Gennaro w Neapolu

A może by tak z wyżyn zejść pod ziemię? Katakumby San Gennaro to nekropolia powstała w II w.n.e. Wówczas służyła jako cmentarzysko dla pogan, w późniejszych latach przejęli je chrześcijanie. Dziś mieści się w nich ponad 3 tysiące grobów.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Jak zmieścić wiele w niewielkim bagażu podręcznym?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora