14 March, 2019

Etykieta w open space

  1. Etykieta w open space

Własny gabinet z ogromnym oknem i widokiem na wieżowce albo przynajmniej na miasto to marzenie większości pracowników. Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej i w większości przypadków przybiera postać open space’a, czyli dużego pomieszczenia, w którym kilkadziesiąt pracowników pracuje przy swoich biurkach. Jak wygląda etykieta w takich pomieszczeniach?

 

Każdy z nas traktuje swoje biurko w pracy niczym mały azyl, jednak jeśli znajduje się ono w rzędzie innych stanowisk, należy liczyć się z tym, że zachowanie jednej osoby wpływa na innych. O czym powinniśmy pamiętać pracując w open space?

  1. Prywatne rozmowy telefoniczne

Wyobraź sobie sytuację, gdy sąsiedzi z biurek obok zaczynają prowadzić rozmowy telefoniczne w momencie, gdy Ty pracujesz nad ważnym projektem i musisz być skupiony na pracy. Może zrobić się irytująco, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wychodzenie z open space’a, gdy musisz porozmawiać przez telefon.

  1. Aromatyczne dania

O ile jedzenie przed monitorem we własnym domu czy w gabinecie nikomu nie powinno przeszkadzać, to spożywanie kebaba albo sałatki śledziowej, gdy wokół Ciebie siedzą inni pracownicy, może być nieco problematyczne. Zwłaszcza, gdy jesz aromatyczne dania, a Twoi sąsiedzi są wyczuleni na intensywne zapachy.

  1. Kładzenie się na biurku i ostentacyjne ziewanie

Tak, każdy ma ochotę położyć czasem głowę na biurku. Nieobce jest także ziewanie i przeciąganie się na fotelu. Niestety, pracując na otwartej przestrzeni, lepiej zachować profesjonalną postawę i nie zdradzać mową swojego ciała, że wolałoby się być gdzieś daleko.

  1. Rozglądanie się po monitorach innych osób

Spojrzenie sąsiadowi w monitor jest niczym odruch bezwarunkowy, ale przecież sami nie lubimy, gdy inni patrzą nam na ekran komputera.

  1. Poprawianie makijażu

Poprawianie szminki, fryzury, a tym bardziej pryskanie się perfumami powinny odbywać się w toalecie. Intensywny zapach perfum rozpylony zaraz obok kolegów i koleżanek z pracy, może skutecznie odciągnąć ich od wykonywanych zadań i przy okazji wcale nie musi się im podobać.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

Ranking najgorszych fontów na CV

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora