11 March, 2019

Nowe trendy w branży fast food

  1. Nowe trendy w branży fast food

Nowe trendy konsumenckie zawsze znajdują odzwierciedlenie w branży kulinarnej. Wciąż jesteśmy fit, więc w restauracjach znajdziemy specjalne niskotłuszczowe propozycje w menu. W ostatnich latach modne stały wegetarianizm i weganizm, a coraz większa ilość osób rezygnujących z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, wywarła mocny wpływ na branżę fast foodów.

 

Wegetarianizm i weganizm stały się stylem życia, który wyznaje coraz więcej osób. Taki stan rzeczy zmusił restauratorów i osoby zajmujące się fast foodami do poszerzenia swojej oferty.

Niedawno pisaliśmy o cheebabie, czyli kebabie zrobionym z mieszanki żółtych serów. Jak nietrudno się domyślić, ta bezmięsna propozycja cieszy się sporym zainteresowaniem ze stron grup wegetarianów. Jednak to dopiero początek rewolucji. Oto, nowinki z fast foodowego świata.

Co się dzieje w burgerowniach? Mięso wołowe lub wołowo-wieprzowe zastępują proteinowe kotlety z białka pszenicznego i ziemniaczanego smażone na oleju kokosowym. Popularnością nadal cieszą się burgery z fasoli lub kotlety warzywne.

Zmieniają się także tacos. Zamiast mielonego mięsa coraz częściej wypełniają je owoce!

 

Hummus staje się coraz bardziej popularny. Bezglutenowy, bezcukrowy, bogaty w białko, błonnik i witaminy jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych klientów. Aktualnie na zainteresowaniu zyskuje hummus shake, czyli napój z hummusem z dodatkiem mrożonych bananów, daktyli i robiony na bazie mleka migdałowego.

W wege światku coraz popularniejsze stają się restauracje afrykańskie. Pokolenie Instagrama pokona całkiem sporo kilometrów, by zjeść danie z użyciem etiopskiej mieszanki przypraw zwanej berbere.

Nowe wcielenie owoców morza. Gdy chipsy z wodorostów przestają robić na nas wrażenie, pora przerzucić się na snacki z glonów czy skórek łososia, a także z lilii wodnych.

Warzywne puffs to nic innego jak nadmuchane powietrzem przekąski z warzyw. Są lekkie i dobrze doprawione. Najdalej idącą wariacją są kalafiorowe puffsy z probiotykiem…

Oto nowy kierunek, który branży fast foodów nadały weganizm i wegetarianizm, czy w związku z popularnością keto diety powinniśmy spodziewać się kontrataku w postaci wysypu tłustych, mięsnych i bezwęglowodanowych przekąsek?

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Zasłony od IKEI będą oczyszczać powietrze w domach

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora