Kiedyś mówiło się, że kolorowanie daje wiele korzyści w rozwoju dziecka. Dziś mówi się, że ma także zbawienny wpływ na osoby dorosłe. Poznajcie najważniejsze zalety kolorowania – formy relaksu po poprawę pamięci. Kolorowanie jest trendy, niezależnie od wieku!

 

Walczysz ze stresem? Masz problemy z koncentracją i nie możesz się skupić? Spróbuj kolorowania! Ta czynność zdziałać może naprawdę wiele!  Dowiedz się jakie korzyści przynosi.

W ostatnim czasie niezwykle popularną formą relaksu na całym świecie jest medytacja, którą poleca między innymi Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Swój wybór uzasadnia tym, że medytacja zmniejsza stres i łagodzi uczucie niepokoju. Jednak, jak się okazuje, nie wszyscy lubią medytować. Co wtedy? Wtedy warto kolorować bo efekty są bardzo podobne!

Do relaksu i wyciszenia szczególnie polecane są wzory kolorowanek w formie mandali. Dlaczego? W buddyzmie i hinduizmie stanowią one symbol wszechświata. Ich kolorowanie pozwala na zatrzymanie się tu i teraz, a także na włączenie negatywnych myśli i po prostu odstresowaniu się. Warto sięgnąć również po kolorowanki ze zwierzętami i przyrodą, które dają bardzo podobny do mandali efekt. Co jest jednak równie ważne co forma kolorowanki to odpowiednie przygotowanie.

Przed kolorowaniem warto całkiem zapomnieć o pracy i rzeczach, które Cię stresują. Wycisz telefon, zamknij laptopa i odłóż je daleko, aby Cię nie kusiły. Maile sprawdzić możesz później. Jeśli masz ochotę włączyć możesz łagodną, wyciszającą muzykę, zapalić ulubione świece lub kadzidła.

Gdy już wygodnie usiądziesz pamiętaj o wyprostowanej postawie – nie garb się, bo ból kręgosłupa z pewnością nie pomoże Ci poczuć się lepiej. Weź kilka głębokich oddechów.

Pomyśl nad kolorami, którzy użyjesz. Te ostre, kontrastowe i jaskrawe nie muszą być najlepszym pomysłem, skup się na łagodności.

Oto tylko niektóre korzyści, jakie płyną z kolorowania:

– zatrzymanie gonitwy myśli,

– skupienie się na tu i teraz

– zmniejszenie stresu i niepokoju

– zwiększenie koncentracji,

– poprawa pamięci,

– zwiększenie samoświadomości.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Domówka doskonała. Oto kilka tipów dla idealnych gospodarzy

Autor artykułu

Agnieszka Głowacka

Wszystkie wpisy autora