2 March, 2019

Pierwsze inteligentne miasto w Europie

  1. Pierwsze inteligentne miasto w Europie

150 km od Madrytu powstanie pierwsze inteligentne miasto w Europie. Zamieszka w nim 20 tysięcy mieszkańców, a przedsiębiorców i turystów będą do niego przyciągać centra handlowe, port, stadion, hotele i oczywiście osiedla mieszkaniowe, ale to nie wszystko, na tym super inteligentnym terenie, nawet podatki będą niższe.

 

Wizje przyszłości, które znamy z bajek, materializują się właśnie w Europie. Elysium City to nowoczesne miasto, które powstaje od postaw niedaleko Madrytu. Ma przyciągać przedsiębiorców rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, hotelami, centrami handlowymi, portem, stadionem, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i niższymi podatkami.

W ciągu pierwszych 10 lat funkcjonowania mieszczące się w nim firmy mają zapewnić nawet 50 tysięcy miejsc pracy. Przypomnijmy, że mieszkańców miasteczka będzie początkowo 20 tysięcy.

Elysium City będzie nie tylko niczym Eldorado dla przedsiębiorców, szczęście mają odnaleźć w nim ci, którzy go szukają oraz turyści. Będą na nich czekać dwa parki rozrywki, ścieżki rowerowe, luksusowe hotele z kasynami, pola golfowe i wspomniany stadion, który pomieści 40 tysięcy osób. W planach jest także stworzenie szybkiej kolei. Twórcy miasteczka liczą na to, że jedynie w pierwszym roku jego funkcjonowania przyciągnie ono 4,5 milionów turystów.

“Elysium City będzie pierwszym dużym projektem inteligentnego, zrównoważonego miasta w Europie, zaplanowanym i zbudowanym od podstaw i biorącym pod uwagę 17 celów zrównoważonego rozwoju” – brzmi oficjalny opis.

Jak przystało na inteligentne miasto, na terenie Elysium City będzie darmowe i szybkie wi-fi, a infrastruktura miejsca będzie wspierana energią słoneczną. Co więcej, na przystankach znajdą się automaty, w których będzie można uzyskać informacje o rozkładach jazdy, pogodzie, aktualnych ostrzeżeniach oraz natężeniu ruchu. Będzie to też miejsce umożliwiające zgłaszanie wszelkich błędów programów itp.

Inicjatywa Elysium City wyszła od Johna Cora, który kiedyś kierował parkami Disneya. Budowa miasteczka pochłonie 3,5 mld dolarów. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się w 2023 roku, a inwestycja zakończy się w 2028. W kolejnych etapach zbudowane zostaną tor Formuły 1, ośrodek jeździecki i jeszcze więcej luksusowych hoteli.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Czy maltańskie Azure Window powróci?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora