Lubicie domówki i chcecie, by organizowane przez Was imprezy na długo zapadały w pamięć gościom? Perfekcyjne zdjęcia, które regularnie oglądamy na Instagramie przyczyniły się do tego, że wielu z nas pragnie zostać gospodarzem doskonałym. Oto kilka tipów dla osób, które serwują na imprezach alkohol i chcą to robić w profesjonalny sposób.

 

Może to wpływ panującej mody, a może po prostu robimy się coraz starsi, ale nasze barki poszerzają się o trunki szlachetne, a organizując spotkania ze znajomymi, zwracamy uwagę na to, jak podajemy do stołu. Chcemy żeby było ładnie, estetycznie i instagramowo. Jak stać się perfekcyjnym barmanem we własnym domu?

  1. Odpowiednie szkło. Nie bez przyczyny każdy szlachetny trunek doczekał się dedykowanego mu kieliszka. Te do szampana i win musujących są długie i smukłe. Wino białe podajemy w szkle przypominającym główkę tulipana, a czerwone w pękatych kieliszkach. Jeśli nie potrzebujemy aż takiej zastawy, kupmy kieliszki uniwersalne – w końcu dobrze wygląda, jeśli każdy gość dostaje swój napój w jednakowym naczyniu.

Brandy serwujemy w niskich i pękatych kieliszkach, a whisky lubi szklanki.

  1. Akcesoria. Korkociąg to podstawa, podobnie jak karafka, w której to możemy postawić wino na stole. Co więcej, zyska ono na smaku, gdy przelejemy je do naczynia pół godziny przed rozpoczęciem spotkania. Dlaczego? Taki zabieg pozwoli na wzmocnienie jego aromatu.
  2. Znacie to hasło? “Bezpieczeństwo alkoholu przede wszystkim”? Jeśli zainwestujcie w lepszy trunek, przechowujcie go z należytym szacunkiem. Alkohol powinien być chroniony przed świtałem, wilgocią i wysoką temperaturą.
  3. Etykieta. Jeśli serwujecie różne rodzaje trunków, pamiętajcie, że najpierw podaje się wino białe, a później czerwone. Lekkie mają pierwszeństwo przed ciężkimi, a młode przed starszymi. Wytrawne powinny zostać podane przed półwytrawnymi i słodkimi.

Whisky można podać po kawie i koniaku na zakończenie posiłku, natomiast wódka jest idealnym towarzystwem dla zakąsek.

Oczywiście tak wyglądają eleganckie spotkania i imprezy. Warto zapoznać się z regułami podawania alkoholu, jeśli chcemy zostać gospodarzem idealnym, albo interesuje nas ten temat. Wiadomo jednak, że nie każda domówka przebiega właśnie w taki sposób.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Pierwsza w Europie podwodna restauracja

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora