24 February, 2019

Jakim turystą jest Polak?

  1. Jakim turystą jest Polak?

Podróże i wycieczki stały się w ostatnich latach bardzo popularne i dostępne, nic więc dziwnego w tym, że polski turysta zdobywa świat. I robi to w swoim specyficznym stylu. Jakimi turystami są Polacy?

 

Choć większość przedstawionych cech naszych podróżujących rodaków to bardziej wady niż zalety, nie należy ich generalizować. Nie każdy polski turysta zachowuje się w taki sposób, ale wielu z nas doskonale będzie wiedzieć, o jakich sytuacjach mowa. Z którym z zachowań spotkaliście się na wyjazdach?

  1. Niestety Polacy często nie potrafią dostosować się do lokalnych zwyczajów. Potrafimy ignorować zakazy i wywyższać się nad tubylcami…
  2. Choć millenialsi doskonale znają język angielski, nierzadko zdarza się, że polscy turyści próbują porozumieć się za granicą w ojczystej mowie. Ponadto, gdy ta sztuka im nie wychodzi, szybko się irytują.
  3. Niestety bijemy rekordy w piciu alkoholu i uznajemy to za powód do dumy.
  4. Zwiedzamy kościoły. Piękne i monumentalne świątynie są punktem obowiązkowym na trasie każdego turysty, jednak ten z Polski odwiedzi ich kilka i wejdzie nawet tam, gdzie tabliczka głosi, by nie wchodzić.
  5. Chodzimy z reklamówkami. Wiecie, że przeciętny Polak zużywa ponad 400 plastikowych siatek rocznie, w trakcie gdy przedstawiciele innych narodowości są w stanie zużyć ich w jednakowym czasie zaledwie trzy? Coraz częściej polskiego podróżnika można poznać właśnie po reklamówce.
  6. Nie dajemy napiwków. Jeszcze kilka lat temu Polacy masowo wychodzili z restauracji nie zostawiając napiwków i niestety ten zwyczaj zabierają ze sobą za granicę. Tymczasem np. w Czechach nie do pomyślenia jest, by nie zostawić kilku groszy obsłudze. Ba, sami kelnerzy pytają, czy mogą doliczyć 10% do naszego rachunku.
  7. Chcemy zobaczyć jak najwięcej zabytków w jak najkrótszym czasie.
  8. Zdarza się nam pracować na urlopie.
  9. Przeliczamy ceny na polskie. Kto, jak kto, ale Polak wydatki musi mieć pod kontrolą.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Czy maltańskie Azure Window powróci?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora