20 February, 2019

Co zobaczyć w Bratysławie?

  1. Co zobaczyć w Bratysławie?

Jakie atrakcje czekają nas w stolicy i zarazem największym mieście na Słowacji? Oto kilka propozycji na weekendowy wypad.

 

Bratysława ma kilka turystycznych plusów, do których należą względny spokój rozumiany jako brak natłoku turystów, piękne zabytki, które można zwiedzić spacerując oraz ceny, które nie powinny zwalać z nóg. Ciekawostką jest, że miasto to jako jedyna stolica na świecie graniczy aż z dwoma państwami – z Austrią i Węgrami. Co zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Bratysławy?

  1. Zamek. Bratislavsky hrad znajduje się na wzgórzu nad Dunajem. Posiada cztery charakterystyczne wieże, które osadzone są na planie prostokąta. Najsłynniejsza z nich i zarazem najbardziej okazała jest Wieża Koronacyjna. Wewnątrz znajdziecie zbiory muzealne i skarbiec. Zwiedzać można również pozostałości po fortyfikacjach oraz wąskie uliczki wchodzące w skład podzamcza.
  2. Rynek. Stary, piękny i klimatyczny rynek to serce Bratysławy. W jego obrębie zobaczycie stary Ratusz, który powstał w XIII wieku. Dzisiaj znajduje się w nim Muzeum Bratysławy. Wart uwagi jest również secesyjny zamek, w którym również znajduje się muzeum – tym razem obfitujące w eksponaty związane z produkcją wina Muzeum Małokarpackiego Winiarstwa. Będąc na rynku zobaczycie fontannę Maksymiliana – pod tą nazwą kryje się renesansowa studnia.
  3. Park Miejski to idealne na odpoczynek miejsce znajdujące sie na lewym brzegu Dunaju. Sad Janka Krala jest najstarszym parkiem w mieście. Znajdziecie w nim wiele alejek i miejsc, w których można po prostu odpocząć albo, jeśli macie ochotę na aktywne spędzanie czasu – odwiedźcie znajdujący się w nim lunapark czy stadion sportowy.
  4. Mosty Bratysławy. Nad Dunajem znajduje się pięć mostów – Stary, Nowy, Lafranconi, Pristany i Most Apollo. Nowy Most nazywany jest “latającym spodkiem”, a nazwę tę zawdzięcza unoszącej się nad nim widokowej restauracji.
  5. Ruiny zamku Devin położone są na szczycie wapiennego wzgórza. To idealne miejsce dla osób lubiących podziwiać piękne krajobrazy – z zamku rozpościera się widok na wpadającą do Dunaju Morawę.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Osiedle opuszczonych pałacyków rodem z Disneya w Turcji

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora