14 February, 2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja

Podwodna restauracja do tej pory kojarzyła się z luksusami z Dubaju, teraz taką placówką może pochwalić się Europa. Zobaczcie nowoczesny lokal, który powstał w miejscowości Lindesnes w Norwegii.

 

Pierwszą w Europie podwodną restaurację stworzyli architekci z biura Snøhetta, którzy wcześniej zaprojektowali Norweską Operę Narodową w Oslo oraz Bibliotekę Alexandrina w Egipcie. Biuro to znane jest na świecie ze swojego profesjonalizmu i fachowego podejścia do tematu.

Restauracja będzie nosiła nazwę “Under”, a jej design ma przypominać zatopiony głaz. Bryła z zewnątrz jest surowa, za to w środku jest o wiele przyjemniej. Architekci wnętrz postawili na drewniane i klimatyczne dodatki, natomiast dolną, najgłębiej osadzoną salę zdobi 4-metrowa szyba, z której rozpościera się widok na głębiny.

Projekt lokalu, jak łatwo się domyślić, był skomplikowaną operacją logistyczną. Najpierw konieczne było zbudowanie betonowej konstrukcji, która waży ponad 1600 ton, a następnie została ona zatopiona.

Lindesnes jest niewielkim miasteczkiem w Norwegii, którego populacja nie przekracza 4 tysięcy mieszkańców, a do tej pory największą jego atrakcją była stara latarnia morska, która powstała w 1656 roku.

“Dzięki tej restauracji przeciętny człowiek będzie mógł wejść pięć metrów pod wodę i doświadczyć tego, co widzą zawodowi nurkowie. To będzie bardzo ekscytujące, ale przede wszystkim bezpieczne doznanie” – mówi Rune Grasda, który kieruje projektem.

Restauracja podwodna, a ceny kosmiczne. Za trzydaniową ucztę będzie trzeba zapłacić ponad 900 zł. Co znalazło się w menu? Nazwa “Under” jest dosyć zobowiązująca, podobnie jak samo miejsce. W menu znajdziemy różne gatunki ryb, świeże skorupiaki, sezonowe warzywa i owoce.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Lifestyle:

Nowy trend w modzie – poznajcie haulternative

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora