14 February, 2019

Jak odejść z pracy, którą lubisz?

  1. Jak odejść z pracy, którą lubisz?

Niestety fakt, że wykonuje się zawód, który się kocha i pracuje w przyjaznym zakładzie wcale nie oznacza, że zostanie się w nim na dłużej. Jak odejść z pracy, którą naprawdę się lubi?

 

Możesz być świetnym pracownikiem, możesz otaczać się cudownymi ludźmi, ale i tak nic nie powstrzyma Cię od zmiany pracy, jeśli nie masz w niej perspektyw rozwoju, zarabiasz za mało albo nie podobają Ci się obowiązujące w firmie procedury, czy kierunek jej rozwoju. Bywa, że zakład, który Cię zatrudnia, przeżywa problemy i idzie na dno, i mimo, że kochasz to, co robisz, musisz dbać o swoją kieszeń, rodzinę i rozsądnie opuszczasz tonący statek. Co zrobić w sytuacji, która życie zmusza Cię do odejścia z pracy, którą lubisz?

  1. Zrób imprezę pożegnalną. Poświęć chwilę na pożegnanie się z ludźmi i miejscami, które lubisz. Możliwe, że momentami będziesz czuć smutek i nostalgię, ale wspólna zabawa jest dobrym wspomnieniem.
  2. Zabierasz ze sobą całe doświadczenie i wypracowane nawyki, i o ile są one dobre, jest to świetna wiadomość. W innej firmie nadal będziesz dobrym pracownikiem.
  3. Weź kilka dni wolnego między odejściem z pracy, którą kochałeś i przejściem do tej kolejnej, dzięki temu będziesz mieć czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, a zmiana nie powinna być aż tak dramatyczna.
  4. Zaangażuj się w nowe zajęcie. Być może nadal będziesz wykonywał zawód, który sprawia Ci przyjemność. Czasem dobre jest zmienienie podejścia, mimo że żegnasz się z ludźmi, z którymi jesteś zżyty, nie bez powodu podjąłeś taką decyzję i wcale nie musi ona oznaczać, że nowe miejsce pracy nie będzie równie satysfakcjonujące.
  5. Utrzymuj kontakt z ludźmi, na których Ci zależy. Koniec pracy nie musi oznaczać końca zwartych znajomości. Choć wiadomo, że nie będziesz spędzać z tymi ludźmi tyle samo czasu, nikt nie zabroni Wam wyjść raz na miesiąc na kolację czy browar.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

5 noworocznych błędów, które popełniają pracownicy

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora