Nie od dziś wiadomo, że nagrody motywują o wiele bardziej niż kary i choć wielu pracowników daje z siebie 150 czy 200% mając przed sobą wizję atrakcyjniejszej wypłaty, na motywację wpływają nie tylko nagrody rzeczowe. Jakie programy motywacyjne mają największe firmy na świecie?

 

  1. Facebook uważany jest za jednego z lepszych pracodawców na naszym globie, a ten tytuł jest zasługą przemyślanego systemu motywacji pracowników polegającego na koncentrowaniu się na ich mocnych stronach, a nie na eliminowaniu wad. Co więcej, kandydaci poszukiwani na dane stanowisko muszą posiadać wszystkie niezbędne do jego sprawowania kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, co zawęża możliwość zajmowania go przez przypadkowych pracowników.
  2. Ponad 86% osób zatrudnionych przez Google czerpie satysfakcję ze swojej pracy. Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko wysokie zarobki, ale i fakt, że władze największej wyszukiwarki na świecie jasno określają swoje wymagania. Dodatkowo Google jako pracodawca dba o swoich pracowników poprzez oferowanie im darmowych masaży, wejścia do strefy fitness i na siłownię.
  3. Ikea jest nie tylko dobrym pracodawcą, ale i świetną firmą dostarczającą meble. Co ciekawe, stosuje identyczną politykę wobec pracowników, co i klientów, a opiera się ona na samodzielnej pracy, która dostarcza satysfakcję. I tak, jak Ty odczuwasz ją po złożeniu łóżka czy szafki, pracownik Ikea czuje ją, gdy do zrealizowania ma jeden cel, a sam obiera drogę, która go do niego zaprowadzi.
  4. Disney stosuje standardowy system motywujący. Wiele firm decydujących się na udostępnienie udziałów zakładu pracownikom, zwiększyło swoje zyski, a wszystko dlatego, że czują oni wówczas, że im lepiej wykonają swoją pracę, tym więcej zarobią.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Rynek pracy:

Jak odróżnić zaangażowanie w pracę od pracoholizmu?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora