UNESCO i Międzynarodowa Unia Architektów po raz pierwszy przyznały tytuł Światowej Stolicy Architektury. Wyróżnienie to powędrowało do Rio de Janeiro. Drugie co do wielkości miasto w Brazylii pokonało Paryż i Melbourne.

 

Rio de Janeiro właśnie przechodzi do historii jako Światowa Stolica Architektury. Celem przyznania wyróżnienia przez funkcjonującą od 1946 roku organizację UNESCO i Międzynarodową Unię Architektów jest ochrona dziedzictwa architektonicznego i kultury wyróżnionego miejsca.

Tytuł Światowej Stolicy Architektury to nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie, bowiem Rio będzie odpowiedzialne za organizację 27. Światowego Forum Międzynarodowej Unii Architektów, w którym udział bierze ponad 25 tysięcy architektów z całego świata. Będzie to też moment napływu fali turystów do miasta.

Wspomniane forum jest konferencją organizowaną co trzy lata. Porusza się na niej tematy takie, jak kierunki rozwoju największych metropolii świata oraz prezentuje nowoczesne podejście do urbanistyki. 27. Światowe Forum Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się 19 lipca 2020 roku w Pałacu Gustavo Capanema, budynku – stworzonym przez Charlesa-Édouarda Jeanneret znanego jako Le Corbusier – uznawanym za dzieło nowoczesnej architektury. Forum będzie trwać tydzień.

“Rio to miasto, które może posłużyć jako idealny przykład współczesnych wyzwań, o jakich na co dzień dyskutują najbardziej uznani architekci na świecie.  Rio jest jednym z najlepszych przykładów na to, jak należy rozwiązywać współczesne problemy “sztuki”, którą jest współczesna architektura” – mówi Nivaldo Andrade, prezes Brazylijskiego Instytutu Architektów.

Polecamy także inne artykuły z naszego działu Turystyka:

Co zobaczyć w Budapeszcie?

Autor artykułu

Magdalena Miler

Wszystkie wpisy autora